Wiele osób zastanawia się jak prać pościel. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to bardzo ważna i naturalna czynność, którą należy wykonywać możliwie regularnie i jak najczęściej. Warto zatem wiedzieć jak prawidłowo wyprać pościel i właśnie odpowiedź na to pytanie, znajdziesz w tym artykule.

W łóżku spędzamy około ⅓ swojego życia, poświęcając ten czas na sen, ale nie tylko. Oprócz snu czytamy tam również książki, oglądamy seriale, jemy przekąski czy myślimy i planujemy przyszłość patrząc w sufit. Z tego względu brudzenie się pościeli jest procesem nieuniknionym. Okruchy, pot, wypadające włosy czy martwy naskórek to tylko niektóre z rzeczy, które mogą się tam znajdować. Wszystkie te minerały, stanowią niestety idealną pożywkę dla bakterii, roztoczy, grzybów i drobnoustrojów, które bardzo szybko rozwijają się w takich warunkach.

Pranie pościeli jest wiec niezbędne. Prawidłowo przeprowadzone, doskonale likwiduje wszystko co niechciane na naszej pościeli i przywraca jej pierwotny wygląd, a także nadaje cudowny zapach. Ale w jaki sposób prać pościel, aby jej nie zniszczyć?

Jak przygotować pościel do prania?

Aby pościel po praniu wyglądała jak nowa, należy ją odpowiednio do niego przygotować. Po pierwsze pościel należy odwrócić na lewą stronę, czyli motywem do środka. Dzięki temu, jego barwa oraz struktura nie zostanie naruszona w trakcie prania. Po drugie wszystkie zamki/guziki, powinny być zapięte, aby uniknąć uszkodzenia tkaniny. Po trzecie komplety pościelowe, powinny być prane osobno, aby uniknąć zabarwieniu ich od innych rzeczy, znajdujących się w bębnie.

Jak wyprać pościel?

Wypranie pościeli, to prosta i szybka do wykonania czynność pod warunkiem, że wiemy jak to zrobić. A więc, aby pranie pościeli, przebiegło sprawnie należy:

  • zdjąć poszwę z naszej kołdry oraz poszewki z naszych poduszek,
  • wywinąć poszwę oraz poszewki na lewą stronę, by wydłużyć żywotność kolorów,
  • zapiąć zamki lub guziki
  • przeczytać zalecenia prania producenta,
  • włożyć do pralki wyłącznie pościel i poszewki, by zapobiec ich zabarwieniu od innych rzeczy,
  • ustawić zlecany przez producenta program prania, lub jeśli nie podaje to: „bawełna” lub „delikatne” 40°C,
  • wsypać proszek do prania, najlepiej taki, który nie zawiera chloru.

Jakich praktyk nie stosować w praniu pościeli?

Błędne nawyki oraz rady mogą sprawić, że pościel straci swój urok w trakcie niewłaściwego prania. Na przykład:

  • pranie pościeli w zbyt wysokich temperaturach, a wręcz w skrajnych przypadkach jej „wyparzanie”, nie prowadzi do niczego dobrego. Wszelkie drobnoustroje, bakterie czy roztocza giną w trakcie prania już w 40°C z proszkiem. Natomiast zbyt wysoka temperatura prania może wpłynąć negatywnie na rozmiar pościeli, ponieważ niektóre tkaniny mają tendencje do kurczenia się w wysokiej temperaturze.
  • stosowanie proszków zawierających chlor, powoduje żółknięcie białych tkanin pościelowych oraz osłabia ich włókna.

W jakiej temperaturze prać pościel?

Temperatura prania pościeli jest jednym z najważniejszych elementów tej czynności. Dobrze dobrana, zachowuje jej pierwotny kształt, rozmiar i żywą kolorystkę. Najbardziej bezpieczną i powszechnie stosowaną temperaturą prania pościeli jest 40°C. Taka temperatura, niszczy większość bakterii i drobnoustrojów a jednocześnie nie wpływa na tkaninę. Niekiedy producenci deklarują pranie w 60°C, jednak taka temperatura może skrócić żywotność pościeli.

Pamiętaj jednak, aby nie prać pościeli w temperaturze wyższej niż deklaruje producent.

Jak często prać pościel?

Kiedy widzimy, że nasza pościel nie wygląda już szykownie i elegancko, jest nieco zabrudzona a jej zapach nie należy do najprzyjemniejszych, to oznaka że pościel należy wyprać. Co prawda u każdego będą to inne odstępy czasowe. W zależności od tego jak bardzo dbamy o czystość pościeli, jak często ją użytkujemy oraz jaką mamy tendencję do pocenia się, będzie to inny okres czasu. Nie miej jednak to właśnie ww. spostrzeżenia powinny być głównym wyznacznikiem częstotliwości prania pościeli.

Jak często zmieniać pościel?

Każdy z nas powinien posiadać kilka kompletów pościeli na zmianę. Takie rozwiązanie zapobiegnie szybkiemu znudzeniu pościelą i monotonnym wyglądem sypialni. Dodatkowo, aby pościel zachowywała swoją trwałość i świeżość w okresie letnim powinniśmy ją zmieniać raz na tydzień lub dwa tygodnie, zimą natomiast zwykle wystarczy raz na miesiąc. Jest to idealna okazja, aby ubrać „coś innego” od czego odzwyczaiło nam się już oko.

Sprawdź eleganckie i niecodzienne komplety pościeli dostępne na Aleneo i zmień wygląd swojej sypialni.

Czy nową pościel trzeba prać?

Zdecydowanie tak. Nową pościel przed założeniem, należy wyprać. Po przejściu procesu produkcji tkanina pościelowa jest zdecydowanie bardziej sztywna niż po wypraniu. Dodatkowo nowa pościel może zawierać pozostałości w postaci pyłków czy nitek, a także charakterystyczny zapach „nowości”. Pierwsze pranie pościeli, należy przeprowadzić w ulubionym płynie do płukania, który zagwarantuje jej świeży zapach, a także nada miękkości i delikatności.