Jak ustawić antenę satelitarną, aby dobrze odbierać telewizję? To pytanie, zadaje sobie każdy posiadacz telewizji satelitarnej, który ma problem z odbiorem sygnału satelitarnego, jest w trakcie montażu nowej lub przenoszonej anteny satelitarnej. Aby ułatwić Wam pracę i oszczędzić kłopotów, postanowiliśmy stworzyć artykuł, w którym dowiecie się jak ustawić antenę satelitarną w szybki i prosty sposób.

Na co zwrócić uwagę przed ustawianiem anteny satelitarnej?

Aby mieć pewność, że ustawianie anteny satelitarnej przyniesie pożądany efekt, należy najpierw sprawdzić czy są ku temu spełnione odpowiednie warunki:

Ustawianie anteny satelitarnej, która przestawiła się w wyniku wiatru lub innego czynnika zewnętrznego:

Jeśli brak sygnału lub jego słaba jakość może być spowodowana mechanicznym przestawieniem anteny satelitarnej w wyniku silnych wiatrów, burzy czy firmy budowlanej, która przez jakiś okres czasu wykonywała prace w pobliżu anteny satelitarnej, należy sprawdzić czy jej stan jest nienaruszony. Głównie mamy tutaj na myśli:

 • odkształcenie talerza,
 • wgięcia na jego płaszczyźnie,
 • ewentualne poluzowanie uchwytu.

Jeśli żadna z ww. opcji nie dotyczy Twojej anteny satelitarnej, możesz przejść do ustawiania sygnału satelitarnego. Jeśli natomiast zauważysz odkształcenie anteny satelitarnej lub problem z uchwytem, kup nową antenę satelitarną a uchwyt dokręcić lub również kup nowy uchwyt.

Ustawianie nowej lub przenoszonej anteny satelitarnej:

Jeśli jesteś w posiadaniu nowej anteny satelitarnej lub przenosisz tą dotychczasową w inne miejsce, koniecznie zwróć uwagę czy w trakcie montażu spełniasz poniższe punkty:

 • antena satelitarna montowana jest po stronie południowej,
 • +/- o godzinie 13:00, słońce pada na całą jej płaszczyznę,
 • w przestrzeni kilkunastu metrów nie ma obiektu, który przysłania sygnał satelitarny,
 • uchwyt anteny jest nieruchomy i zamocowany zgodnie z pionem.

Jeśli wiesz już, że Twoja antena satelitarna nie będzie miała przeszkód by dobrze odbierać sygnał satelitarny to postępując zgodnie z kolejnymi krokami, szybko poradzisz sobie z ustawieniem anteny satelitarnej.

Jak ustawić antenę satelitarną – bez użycia specjalnego miernika?

 • przygotuj odpowiednie narzędzia (zwykle wystarczą klucze 10mm i 13mm, śrubokręt płaski i krzyżakowy oraz ewentualna drabina),
 • upewnij się, że konwerter jest połączony kablem antenowym do wejścia antenowego Twojego dekodera,
 • Jeśli posiadasz więcej niż jedno wejście antenowe w swoim dekoderze upewnij się, że wejście do którego został podłączony kabel antenowy jest wybrane jako wejście główne,
 • uruchom miernik sygnału satelitarnego w swoim dekoderze,
 • wykorzystaj rozmowę wideo lub inny sposób, aby w czasie rzeczywistym widzieć wskazania miernika przy antenie,
 • ustaw antenę satelitarną +/- na kąt odpowiadający Twojej lub najbliższej miejscowości opisany w artykule kąt ustawienia anteny satelitarnej – hotbird,
 • patrząc na wskazania miernika w dekoderze poruszaj anteną satelitarną w lewo i prawo oraz w górę i w dół do momentu, w którym na mierniku nie pojawią się wskaźniki siły i jakości,
 • pamiętaj, że najlepszym odnośnikiem punktu sygnałowego, może być ustawiona już, np. antena satelitarna sąsiada,
 • jeśli zauważysz wskaźniki na mierniku dekodera, należy dokręcić mocowania anteny satelitarnej, jednocześnie obserwując wskaźniki, które będą się zmieniać z każdym obrotem śrub,
 • po dokręceniu anteny satelitarnej, ustaw kąt konwertera obracając go do momentu uzyskania lepszej jakości sygnału.

I to wszystko, Twoja antena satelitarna powinna teraz dobrze odbierać sygnał satelitarny. Podziel się w komentarzu czy udało Ci się tego dokonać. Jeśli coś poszło nie tak, również z chęcią odpowiemy na pytania.

Jak ustawić antenę satelitarną – z wykorzystaniem prostego miernika?

Stosując prosty miernik analogowy do anteny satelitarnej, złapanie sygnału satelitarnego jest dużo prostsze. Wystarczy wpiąć miernik pomiędzy konwerter a dekoder za pomocą krótkiego kabla antenowego a wskazówka miernika zacznie się wychlać w momencie złapania sygnału satelitarnego. Gdy miernik zacznie piszczeć, za pomocą potencjometru możemy zmniejszyć „dokładność” dzięki czemu miernik będzie piszczał, tylko w zakresie punktu sygnałowego.

Pamiętaj, że miernik analogowy do anteny satelitarnej, może wyłapywać sygnał również z innej satelity, dlatego zwróć uwagę na mierniku dekodera czy wskaźniki sygnału pojawiają się, jeśli nie wówczas należy przekręcić antenę satelitarną do momentu, gdy miernik analogowy znów zacznie się wychylać i piszczeć, wtedy należy ponownie sprawdzić wskaźniki na dekoderze i sygnały się pojawią to można przystąpić do ustawienia anteny satelitarnej. Im mocniej będzie piszczał miernik analogowy do anteny satelitarnej, tym wyższy sygnał uzyskamy.

Ustawienie anteny satelitarnej – podsumowanie

Ustawienie anteny satelitarnej to czynność prosta, z którą poradzi sobie każdy, gdy będą ku temu odpowiednie warunki. Tak więc pamiętaj, aby zadbać o dobre usytuowanie anteny satelitarnej, solidny uchwyt, kabel oraz przestrzeganie powyższych kroków i wskazówek. Jeśli uda Ci się ustawić antenę satelitarną z tym artykułem, koniecznie podziel się tym w komentarzu! Liczymy na to, że uda Wam się ustawić antenę satelitarną!