Otwieranie bramy telefonem to dość popularny temat, jednakże nie każdy wie, że ma taką możliwość i jak się w ogóle za to zabrać. Ze względu na szybki rozwój i postęp technologiczny modułów i sterowników Wifi, za pomocą telefonu możemy sterować najróżniejszą automatyką. Nie inaczej wygląda również sterowanie automatyką bramową za pomocą telefonu. Wystarczy zakupić sterownik Wifi, który jest do tego przystosowany, zainstalować go oraz skonfigurować i to wszystko. Możemy cieszyć się funkcją sterowania bramą za pomocą telefonu z każdego miejsca na świecie.

Jaki sterownik do otwierania bramy telefonem?

Na rynku dostępnych jest kilka sterowników przystosowanych do otwierania bram i szlabanów za pomocą telefonu. Jednak w tym artykule, przedstawimy konkretny sterownik Wifi do sterowania automatyką bramową, który jest szybki w montażu i łatwy w konfiguracji, a co więcej działa bezawaryjnie.

Jedno lub wielokanałowy sterownik Wifi SBW polskiej firmy Zamel obsługiwany z poziomu aplikacji Supla to zdecydowanie najlepszy wybór do otwierania bramy za pomocą telefonu. Prosta instalacja oraz łatwość konfiguracji, sprawia że z jego wdrożeniem poradzi sobie każdy.

Sterownik do otwierania bramy za pomocą telefonu
Fot 1. Sterownik Zamel SBW

Gdzie zainstalować sterownik Wifi SBW Zamel

Sterownik SBW, należy zainstalować w obrębie sieci Wifi, tak aby zapewnić mu stałe połączenie z siecią. Tak więc sterownik może być zainstalowany w domu, na przykład w puszcze pod przyciskiem otwierania bramy lub innym miejscu, które zapewni dostęp sieci Wifi oraz połączenie kablowe sterownika z automatyką bramową. W przypadku braku okablowania, sterownik można zainstalować w napędzie bramowym, jednakże należy dostarczyć mu wymaganą siłę sygnału Wifi.

Jak podłączyć sterownik do napędu bramy

Podłączenie sterownika Wifi do napędu bramy jest bardzo proste. Wystarczy połączyć zaciski „OUT 1” lub „OUT 2” sterownika SBW z odpowiednim wejściem napędu bramowego. Aby to zrobić należy wyszukać na płycie centrali sterującej automatu zaciski, które odpowiadają za wyzwolenie pracy napędu. W zależności od napędu mogą być to zaciski:

  • („P.P” – „COM”) dla napędów Beninca,
  • („2” i „7”) dla napędów Came,
  • („OPEN A” – „-„) dla napędów Faac.

Schemat połączenia sterownika Wifi SBW Zamel:

Schemat połączenia sterownika do otwierania bramy za pomocą telefonu
Fot 2. Schemat połączenia sterownika Zamel SBW

Opis zacisków sterownika SBW

  • A1/A2 – zaciski zasilania 12/24V AC/DC
  • IN1 – wejście programowalne służące do informacji, np. o położeniu bramy nr 1.
  • IN2 – wejście programowalne służące do informacji, np. o położeniu bramy nr 2.
  • 11/14 OUT1 – wyjście przekaźnikowe NO
  • 21/24 OUT2 – wyjście przekaźnikowe NO

Otwieranie bramy telefonem – jak zaprogramować sterownik?

Opisywany wyżej sterownik programuje się zgodnie ze swoimi potrzebami na stronie supla.org, natomiast otwieranie bramy telefonem, wykonujemy z poziomu aplikacji Supla, dostępnej w Sklepie Play lub AppStore.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny, koniecznie podziel się tym w komentarzu.