Jakie prześcieradło wybrać? Pewnie każdy chodź raz w życiu miał dylemat z podjęciem tej decyzji. W tym artykule, odpowiemy na pytanie jaki rodzaj prześcieradła wybrać oraz z jakiego materiału prześcieradła, najczęściej wybierają klienci.

Czym jest prześcieradło i czy jest w ogóle potrzebne?

Prześcieradło to duży płat tkaniny, który rozścielamy na powierzchni materaca w celu zapewnienia sobie komfortu i higieny podczas snu. Zwykle wymiar prześcieradła jest od niego większy, dzięki czemu wolny materiał tworzy, tzw. „zakład” pod materac. Jego zadaniem jest poprawa przyczepności tkaniny i utrzymywanie prześcieradła w niezmiennej pozycji podczas snu.

Prześcieradło jest niezbędnym elementem każdego łóżka. Jego stosowanie jest konieczne, ponieważ materiał z jakiego wykonuje się materace, poszycia łóżek, wersalek czy narożników, zwykle nie są przyjemne dla gołej skóry i mogą tworzyć podrażnienia. Prześcieradła wykonane są zwykle w 100% z naturalnych, antyalergicznych materiałów, które są miłe, przyjemne i bezpieczne dla skóry.

Jakie są rodzaje prześcieradeł i które warto kupić?

Zwykle w sklepach, możemy znaleźć trzy rodzaje prześcieradeł:

  • tradycyjne prześcieradła – jest to proste prześcieradło bez gumki,
  • nowoczesne prześcieradło z gumką – produkowane od niedawna prześcieradła z gumką, które dzięki niej, świetnie trzymają się na materacu,
  • prześcieradła specjalistyczne – wodoodporne prześcieradła, które nie przemiękają i chronią materac w przypadku niekontrolowanych czynności fizjologicznych.

Najpopularniejszy rodzaj prześcieradła to prześcieradło z gumką. Uwielbiane przez coraz większą liczbę osób, które rezygnują z tradycyjnych, uciążliwych i przemieszczających się podczas snu prześcieradeł.

Z jakiego materiału wybrać prześcieradło?

Prześcieradło jersey:

Prześcieradła z jerseyu wykonane są ze 100% bawełny, charakteryzują się gładkością i delikatnością a ich struktura jest wytrzymała i rozciągliwa. Głównymi zaletami prześcieradeł z dżerseju jest dobra termoregulacja oraz higroskopijność, czyli zdolność do pochłaniania wilgoci. Śpi się na nich niezwykle dobrze, ponieważ sprawiają uczucie delikatnego poślizgu i subtelnie muskają nasze ciało.

Prześcieradło frotte:

Prześcieradła frotte to produkty, które wyróżniają się na tle innych prześcieradeł. Ze względu na swój wygląd, rozpozna je każdy. Dzianina, z których są produkowane posiada charakterystyczny pętelkowy oplot, który w dotyku jest przyjemny, ale niestety podatny na haczenie. Zwykle prześcieradła z frotty są bawełniane, jednakże mogą posiadać domieszkę poliestru. Dzięki niemu są bardziej rozciągliwe i nie kurczą się. Zaletą prześcieradeł frotte zdecydowanie jest zdolność pochłaniania wilgoci, co zapobiega poceniu w upalne noce.

Prześcieradło satynowe:

Bardzo popularny rodzaj prześcieradła ze 100% bawełny o splocie atłasowym. Struktura prześcieradła satynowego jest gładka, błyszcząca i pięknie prezentuje się na materacu. Spanie na prześcieradle satynowym to przyjemność zwłaszcza w upalne noce, kiedy sprawia uczucie chłodu. Dzięki gładkiej, zwiewnej powierzchni nie haczy i mechaci się, za to szybko schnie i jest łatwe w pielęgnacji.

Prześcieradło flanelowe:

Prześcieradła flanelowe to alternatywa między prześcieradłem z dżerseju czy bawełny satynowej a prześcieradłem frotte. Posiadają delikatny meszek, który sprawia, że nie są śliskie i zupełnie gładkie, lecz za to w dotyku sprawiają niesamowite wrażenie. Prześcieradło z flaneli jest doskonałym wyborem w okresie jesienno-zimowym, ponieważ jest bardzo ciepłe. Ich skład surowcowy to 100% bawełna.

Prześcieradło z kory:

Kora to materiał, który produkowany jest w połączeniu bawełny i poliestru a w procesie produkcji uzyskuje strukturę kory. Prześcieradła z kory są rozciągliwe i dobrze przepuszczają powietrze. W dotyku są miłe i przyjemne, lecz struktura materiału nie każdemu przypada do gustu i po prostu trzeba ją lubić.

Jakie wybrać prześcieradło? – podsumowanie

Podsumowując najpopularniejsze są prześcieradła z gumką, które produkuje się z powyższych materiałów. W zależności od własnych potrzeb i upodobań, należy wybrać odpowiedni dla siebie materiał. Z naszego doświadczenia wiemy, że najczęściej klienci stawiają na prześcieradła z dżerseju lub frotty.

Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze rodzaje prześcieradeł oraz materiałów, z jakich są obecnie produkowane. Mamy nadzieje, że podjęcie decyzji o tym, które z nich będzie dla was najlepsze, stało się teraz choć trochę łatwiejsze.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, podziel się tym z nami w komentarzu.